Intel® Desktop Boards
Peer-to-peer support only
Announcements
Welcome to the Intel Community. If you get an answer you like, please mark it as an Accepted Solution to help others. Thank you!
11358 Discussions

DZ77GA-70K bios password

Wishmaster1
Beginner
232 Views
Mam płytę DZ77GA-70K i zapomniałem hasła do biosu. Jak zresetować lub ominąć to hasło. Resetu biosu Zworką nic nie pomaga, wyjęcie baterii też. Prosze o pomoc
0 Kudos
6 Replies
LeonWaksman
Super User
224 Views

Na tej stronie znajdziesz odpowiednia instrukcje.

Leon

Wishmaster1
Beginner
185 Views
Niestety próbowałem i nie działa. Po przedstawieniu zworki nie uruchamiania się system bios tylko dalej proso o hasło wyjecie baterii na kilkadziesiąt minut tez nie działa.
LeonWaksman
Super User
180 Views

Jest mi przykro, ze instrukcje Intela nie pomogły. Nie mam lepszej rady. 

Perhaps @n_scott_pearson  can give additional advice how to reset passwords in you board  DZ77GA-70K. He is an expert to Intel boards. 

Leon

Wishmaster1
Beginner
177 Views
Pojawia się przed wpisaniem hasła cos takiego:
The following are warnings that were detected during this boot
These can be viewed on setup on the Event Log Page
Warnings: Chassis intrusion
Czy upgrade biosu pomoże ??
LeonWaksman
Super User
172 Views

Szukałem w forum i znalazłem, ze nie jesteś pierwszy z tym problemem i @n_scott_pearson  juz odpowiedział na podobne pytanie. Jego rada jest odnowić BIOS przez Regeneracje BIOS (BIOS Recovery method). Przeczytaj ten watek (do końca), który Ci to wyjaśni. 

Leon

n_scott_pearson
Super User Retired Employee
142 Views

Unfortunately, if the standard process for clearing the passwords will not work, then there is no recovery. There is a bug in the BIOS that was not detected until after the Desktop Boards groups was shutdown and no BIOS engineers remained to look into the issue. As a result, there is no chance of a fix for this issue.

Sorry,

...S

Reply