Server Products
Data Center Products including boards, integrated systems, Intel® Xeon® Processors, RAID Storage, and Intel® Xeon® Processors
4761 Discussions

Intel active system console 7 не запускается

MMikh5
Beginner
1,228 Views

Здравствуйте

Не могу зайти в active system console. UAC до установки отключил.

После установки открывается web страница с запросом имени и пароля. Ввожу логин и пароль, поля становятся серыми и на этом все. Через несколько минут опять форма становится активной.

ОС: Server 2012 R2

Платформа: R2308WTTYSR

Проблема наблюдается во всех браузерах. Система чистая, только установлены драйвера и обновления с windows update.

По советам с форумов установил компоненты ASP.NET и клиента SNMP. В свойствах системы папка C:\Program Files (x86)\Intel\ASC к переменной path добавлена.

Пока писал, в первый раз появилась ошибка "You are offline!! Please check your network.".

Как все таки зайти в эту консоль?

0 Kudos
4 Replies
idata
Employee
442 Views

Hello,

Please let us know the firmware version loaded on the system along with the version for the Active System Console.

0 Kudos
MMikh5
Beginner
442 Views

Hello, i install IASC_7.0_Build34

bios foto

0 Kudos
idata
Employee
442 Views

Hello Mikhail,

 

 

Please try installing Java and .NET Frameworks and then proceed to run the Intel® Active System Console. If issue persists, try reinstalling the https://downloadcenter.intel.com/download/25438/Intel-Active-System-Console-for-Intel-Server-Systems-and-Intel-Server-Boards-Based-on-the-Intel-Xeon-Processor-E5-2600-v3-and-v4-Product-Family IASC_7.0_Build34.

 

 

Regards,

 

 

Caesar B.
0 Kudos
idata
Employee
442 Views

Hello Mikhail,

 

 

We would like to know if you were able to install Java and .NET Frameworks and if that solved the issue or if reinstalling the Intel® Active System Console(IASC_7.0_Build34.) was necessary.

 

 

Regards,

 

 

Caesar B.
0 Kudos
Reply