Problem with Samsung UN40MU6300 TV and Windows 10 PC - 4k @60Hz - Please help
GReci
Beginner
4,301 Views
  1. Hi guys,
    I have a new Samsung UN40MU6300 40" TV. I'm able to connect one of my Windows 10 PCs (Sager NP8651 laptop) to it at 4k, but the refresh rate maxes out at 30 Hz. It has a dual GPU configuration. An Intel integrated HD Graphics 4600 and Nvidia Geforce GTX970. I've determined that it is has something to do with the GPU because it works fine on another PC. The other PC has a single discrete display adapter configuration, Nvidia Geforce GTX 660. I'm able to get it to work with the TV with 4k@60Hz. Has anyone encountered the same problem? If so, what was your resolution?
    TIA,
    grecinos
0 Kudos
5 Replies
idata
Employee
2,464 Views
Hello grecinos,
4K @60Hz depends on some factors we have to consider:
  • Another video port that should support this is DisplayPort
  • If adapters are required, an active adapter is desired to be used
I would like to check, how were you connecting the TV to the other computer that worked?
Thanks,
Esteban C
0 Kudos
GReci
Beginner
Hello Estebn
Regards,
George
idata
Employee
Any questions, please let me know.
Regards,
Esteban C
Here's what I've observed with the mini display port to HDMI 2.0 adapter...
It works, but there's a significant amount of lag at 4k resolution. Windows doesn't complain when I configure a custom resolution of 4k @60Hz. It used to complain when it was connected directly to the HDMI port. 1080p resolution works with minimal lag. I can now play HDCP protected content with the adapter.